Razoružanje i regionalna sigurnost
Promoviranje mira i stabilnosti na Balkanu kroz razoružanje i regionalnu sigurnost
Napori na razoružanju u Bosni i Hercegovini su od vitalnog značaja za održavanje stabilnosti u postkonfliktnom društvu. Nekadašnje ratno oružje koje ostaje na dohvat ruke predstavlja stalnu opasnost za sigurnost i stabilnost civilnog društva. Dostupnost i proliferacija oružja i materijala može imati razorne i zastrašujuće efekte izvan regiona Zapadnog Balkana, što zahtijeva pojačani regionalni i kooperativni pristup sigurnosti, posebno u pograničnim regijama. Mir i pomirenje čine trajnu osnovu za iscjeljivanje podjela u postkonfliktnom društvu.
Fokusirajući se na obnovu odnosa i ponovno uspostavljanje zajedničkih interesa umjesto na jačanje podjela, DTCare nastoji održati zajedničku osnovu i podstaći održivost. Kroz dijalog i obrazovanje, moguća je dugoročna stabilnost jer bivši protivnici i susjedi ponovo uče da rade zajedno i mirno koegzistiraju. DTCare vjeruje da se održivi ekonomski razvoj i prosperitet mogu postići samo kroz saradnju, stvarajući tako bolju budućnost za građane Bosne i Hercegovine.
Ljetna škola za upravljanje rizicima kritične infrastrukture i praktična vježba u Sarajevu
DTCare Sarajevo sponzorira nekoliko aktivnosti na Ljetnoj školi upravljanja rizicima kritične infrastrukture, koja se održava od 6. do 8. juna 2024. godine u organizaciji CEPS-ove Škole primijenjenih nauka u kampusu u Kiseljaku, Bosna i Hercegovina. Sretni smo što možemo najaviti da će g. Larry Balding, regionalni direktor programa ALERRT na Texas State University, prisustvovati i, u saradnji sa DTCare-om i CEPS-om, istražiti mogućnost uspostavljanja sličnog programa kritičkog odgovora u Bosni i Hercegovini . Očekuje se da će ljetna škola privući učesnike iz Crne Gore, Srbije, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Poljske i Španije. Ljetna škola će također kulminirati praktičnom vježbom koja će se održati na Sportskom aerodromu Kreševo u saradnji sa Fondacijom DVA 8. juna (subota) od 08:30-11:30 sati, na kojoj će se prikazati kombinacija senzorskih sistema, vozila i helikoptera. mogućnosti zaštite kritične infrastrukture.
Ljetna škola pripravnosti, zaštite i spašavanja u vanrednim situacijama
DTCare je u partnerstvu sa Fakultetom za kriminalistiku, krivičnopravne i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu, Federalnom upravom civilne odbrane, DSC Sarajevo, Gorskom službom spašavanja i Općinskim policijskim snagama Sarajevo doveo ljetnu obuku o pripravnosti, zaštiti i spašavanju u vanrednim situacijama. Studenti pete godine Sigurnosnih studija od 29. maja do 1. juna. Studenti pete godine programa Integrisane sigurnosne studije Fakulteta za kriminalistiku, krivično pravo i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu rade na projektu implementacije incidenta- vježba odgovora pod nazivom P.O.V.E.D.I (Practical Operational Vulnerability Exercise on a Drone Incident).
Ova vježba ima za cilj obuku i evaluaciju sredstava za prijavljivanje i reagovanje na opasne incidente i sposobnost odgovornih službi, studenata, fakulteta i zaposlenih da bezbedno napuste ugroženo područje, evakuišu i spasu ako je potrebno. Ovo je prvi praktični pokušaj koji naglašava mogućnost zlonamjernog napada na Univerzitet; u regionu ranije nisu sprovedeni takvi scenariji ili vježbe. Glavni cilj je razviti i testirati procedure potrebne za izvođenje sličnih vježbi, evakuacija i odgovora u svim sličnim institucijama koje se mogu primijeniti u slučaju terorističkog napada, nesreće ili bilo koje druge vanredne situacije.
Praktične vježbe su uključivale:
Najbolje prakse za poboljšanje preživljavanja u incidentu s aktivnim strijelcem (1. dan)
POVEDI - Praktična operativna vježba ranjivosti na incidentu s dronom (4. dan)
Više o događaju pročitajte na blogu Univerziteta u Sarajevu www.fkn.unsa.ba/post/otvaranje-ljetne-škole-zaštita-i-spašavanje-pokazna-operativna-vježba.
Magistarska radionica: Savremene metode u nadzoru granice i zaštiti ključne infrastrukture
DTCare je s ponosom suorganizovao master radionicu o savremenim metodama u nadzoru granica i zaštiti ključne infrastrukture u saradnji sa Centrom za interdisciplinarne studije Univerziteta u Sarajevu (CIS) i SHOT L.L.C. Zenica 27. maja 2023. 20 učesnika pridružilo se dr. Ameru Smailbegoviću (DTCare) i prof. Nedžadu Korajliću (Centar za ljudska prava, UNSA) kako bi istražili nedavni program provedbe zakona koji je implementiran u sarajevskoj regiji za modernizaciju nadzora graničnog pojasa uz korištenje senzorskih sistema, radara, dronova i naprednih komunikacijskih sistema. Operativna upotreba ovih pomagala zahtijeva znatnu tehničku pismenost budućeg stručnog osoblja. Master program "Međunarodna i regionalna bezbednost", koji organizuje Centar za interdisciplinarne studije, u saradnji sa predstavništvima NVO DTCare, promoviše tematske i praktične radionice za efikasno korišćenje ovakvih sistema, kao i opšti pristup bezbednosti. filozofije u svetu.
Cilj radionice je upoznavanje budućih stručnjaka za sigurnost i upravljanje vanrednim situacijama sa tehničkim rješenjima, primjenjivošću opreme na terenu, ograničenjima i najboljim praksama u nadzoru granica i zaštiti kritične infrastrukture. Tematske cjeline sa radionice uključivale su:
Fizika senzora i senzora
Zaštita graničnog pojasa ili kritične infrastrukture - narušavanje zaštite - demonstracija
Desktop vježba - plavo-crveni tim - skretanje objekata i zaštita objekata
Dronovi i UAS - upadi/incidenti/revizija i pregled plana evakuacije iz incidenta s dronom
Tehnike rada sa prostornim podacima i digitalnim arhivima u javnom vlasništvu
Stručni seminar i demonstracija savremene
opreme za nadzor granice i kritične infrastrukture
22. i 23. aprila 2022. godine
Organizacija DTCare Sarajevo u saradnji sa Centrom za Interdisciplinarne Studije „Zdravko Grebo“ Univerziteta u Sarajevu organizovali su stručni seminar i demonstraciju savremene opreme za nadzor granice i kritične infrastrukture 22. i 23. aprila 2022. godine. Prezentirana su tehnička rješenja domaćih kompanija SHOT d.o.o. Zenica i Autogyro Adriatic d.o.o. Sarajevo, kao i inozemnih kompanija DefSecIntel iz Estonije i partnera iz SAD.
Ciljevi seminara bili su ukazati na tehnološka dostignuća i raspoloživu tehniku za nadzor i kontrolu prometa kroz granični pojas kao i ciljani nadzor kritičnih područja. Na teoretskom dijelu seminara predavači iz BiH, Estonije i SAD ukazali su na strategiju i primjene ove tehnologije, dok je na pokaznom dijelu, organizovanom na sportskom letilištu SBA škole letenja Nišići, demonstrirana upotreba žirokpoterskih i mobilnih jedinica za nadzor granice.
Na seminaru su učestvovali brojni predstavnici agencija iz sektora za sigurnost BIH, zaštitu i spašavanje Kantona Sarajevo, medjunarodnih organizacija prisutnih u BiH kao i nevladinog sektora.
Seminar je dio globalnog programa NVO DTCare Sarajevo za podršku organizacijama za provodjenje zakona a ujedno i dio nastavnog kurikuluma interdisciplinarnog master studija za medjunarodnu i regionalnu sigurnost Centra za Interdisciplinarne Studije Univerziteta u Sarajevu.







